Başkanımızın Akdeniz Telgraf Gazetesine verdiği Röportaj

Başkanımızın Akdeniz Telgraf Gazetesine verdiği Röportaj

14.02.2020

Başkanımızın Akdeniz Telgraf Gazetesine verdiği röportaj

Pırlantalı baget ve tektaş yüzüklere yoğun ilgi

SEVGİLİLER günü nedeniyle kuyum sektöründe ciddi hareketlenme yaşandı. Hediye seçiminde kuyumculuğun ilk akla gelen sektör olduğunu anlatan Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ali Çelik, en çok pırlantalı baget ve tektaş yüzüklerintercih edildiğini söyledi.

Kuyumcular Odası Başkanı Çelik, Antalya'da toplam 450 kuyumcu olduğunu, bireysel olarak 14 Şubat Sevgililer Günü'ne özel kendi kampanyalarını oluşturduklarını kaydetti. Her bütçeye uygun hediye bulunabileceğini anlatan Çelik, zirkon taşlı, pırlanta görünümlü yüzüklerin 350 TL, tek taş pırlantanın 750 TL, baget yüzüklerin 800 TL, altın kolyelerin 250 TL ve bilekliklerin ise 750 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulduğunu söyledi.

SEVGİLİLER GÜNÜ HAREKETLİLİĞİ
Antalya'daki kuyum sektörüyle ilgili değerlendirmede bulunan Ali Çelik, turizmin etkisiyle ve düğün sezonu olan Mayıs ve Ekim ayları arasında hareketlilik yaşandığını belirtti. Anneler günü, yılbaşı ve sevgililer günü gibi özel günlerde kuyumculuk sektöründe ciddi bir hareketlenme yaşandığını belirten Çelik, sevgililer günü dolayısıyla satışların arttığını söyledi.

Önemli günlere özel kampanyaların olduğunu ve ürün çeşitliliğinin arttığını belirten Ali Çelik, büyük firmaların bu dönemde reklam verdiğini anlattı. Çelik, “Özel günlerde kuyumculuk ilk akla gelen sektördür. Ünlü pırlanta markalarının özellikle televizyon reklamlarında baget taşlı ürünleri göstermesi insanları bagete yöneltti. Artık genellikle pırlantalı baget yüzükler tercih ediliyor. Tektaşa ilgi hala devam ediyor. Beştaş ve elmas yüzük modellerine ise ilgi azaldı. Pırlantalı ürünlerde baget ve tektaş yüzükler, altında ise kolye ve bileklik tarzındaki ürünler tercih ediliyor" dedi.

İNTERNETTEKİ ÜRÜNLERE DİKKAT
İnternet ortamında altın, pırlanta gibi değerli ziynet eşyalarının satıldığını anlatan Ali Çelik, vatandaşlara uyarılarda bulundu. Çelik, “Her zaman olduğu gibi halkın yerli esnafı tercih etmesini öneriyoruz. Vatandaşların altın, pırlanta ve bilezik gibi ürünleri aldıkları yerleri görmesini istiyoruz. İnternet üzerinden yapılan bazı alışverişler ne yazık ki sahtekarlıkla sonuçlanabiliyor. Pırlantanın rengi, kalitesi çok farklıdır. Özelliği ve karatı çok önemlidir. Bu nedenle rastgele internet üzerinden özellikle kuyumculuk sektöründe alışveriş yapmalarını tavsiye etmiyorum. Tanıdıkları, bildikleri kuyumculardan alışveriş yapsınlar" diye konuştu.

ÇEYREK ALTIN 510 TL
Son dönemdeki altındaki artışa dikkat çeken Ali Çelik, külçe altının gramı 305 TL, çeyrek altın 510 TL, yarım altın 1020 TL, cumhuriyet altını 2085 TL ve 22 ayar bileziğin gramının 297 TL olduğunu söyledi. Çelik, “En güvenilir liman altındır. Uluslararası piyasada da bu durum geçerlidir. Dünyada olan savaş ve ekonomik krizler altın fiyatlarının yükselmesine sebep oluyor. Uluslararası işlem gören altının ons fiyatı 1400'den 1580'e yükseldi. Halk genellikle bankalarda altın hesaplarına yöneldi. Bu dönemde de bankalardaki altın hesaplarında artış olduğu söyleniyor" dedi.

ÇEYREK GÖRÜNÜMLÜ 22 AYAR GRAM ALTIN
Birikim yapmak isteyenlerin genellikle gram ve çeyrek altın tercih ettiğini vurgulayan Ali Çelik, “Çeyrek altının çok yüksek olması sebebiyle düğünlerdeki takı tercihi değişti. Artık genellikle çeyrek görünümlü gram 22 ayar altınların satışı arttı. Çeyrek altın 1.70 gramdan oluşuyor fakat çeyrek görünümlü gram 22 ayar altın 1 gramdan oluşuyor" diye konuştu.